Labská stezka v Ústeckém kraji 10 let výstavby

Výstava prezentuje jednotlivá místa a úseky výstavby Labské stezky, které realizoval Ústecký kraj do roku 2020. Jedná se o místa od Hněvic až po Děčín. Další výstavbu Labské stezky, a to i v dřívější době pak realizovala města Ústí nad Labem, Děčín, Roudnice nad Labem a Litoměřice. Díky tomu je Labská stezka v Ústeckém kraji ve velké míře cyklostezkou, tedy trasou bez automobilové dopravy a nabízí tak bezpečné a pohodlné svezení.

Labská stezka patří k nejpůvabnějším a nejrozmanitějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí evropských cyklotras EuroVelo 4 a EuroVelo 7. Od pramene Labe v Krkonoších až k Severnímu moři nabízí 1.300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

V České republice měří stezka asi 370 km, prochází přes čtyři kraje a v celé své délce je označována jako cyklotrasa č. 2. V Ústeckém kraji měří Labská stezka více než 95 km a spojuje města jako jsou Štětí, Roudnice nad Labem, Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín. Během putování po Labské stezce mohou cykloturisté navštívit např. Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem, světoznámý Terezín, historické centrum města Litoměřice, hrad Střekov nebo zámek v Děčíně.

Unikátním zážitkem je pak průjezd údolím Porta Bohemica, kde řeka Labe vytvořila nevšední krajinu s hlubokým zářezem říčního údolí do Českého středohoří. Z Ústeckého kraje pokračuje stezka dále do Německa, kde je označována názvem Elberadweg.

Děčín
Děčín
Ústí nad Labem, Střekov
Ústí nad Labem, Střekov
Litoměřice
Litoměřice
Roudnice nad Labem
Roudnice nad Labem
Terezín
Terezín
Porta Bohemica
Porta Bohemica
Labská stezka Ústecký kraj Brána do Čech České středohoří

Úsek Labské stezky Hněvice – Račice

Zajímavost

Labská stezka v Ústeckém kraji začíná u obce Hněvice, kde je hranice Ústeckého a Středočeského kraje. Úsek mezi Hněvicemi a Račicemi je dlouhý cca 3 km a téměř v celé délce je veden v režimu cyklostezky. Tato část Labské stezky byla dobudována v roce 2020 a jedná se o jeden z nejnovějších úseků Labské stezky v Ústeckém kraji. Z Labské stezky zde můžete odbočit a přes most dojet do města Štětí, kde je v letních měsících možné využít hezké koupaliště.

Dílčí úseky

Račice, Malovíska – Hněvice, obec

stavba: 2019 - 2020
etapa 3

Hněvice, obec – Hněvice, hranice k.ú.

stavba: 2019 - 2020
etapa 3

Úsek Labské stezky Záluží – Dobříň – Roudnice n. L. – Lounky – Nučnice

Zajímavost

Jedním z nejoblíbenějších turistických cílů v Roudnici nad Labem je Lobkowiczký zámek s románským hradem. Za návštěvu stojí také kamenná věž Hláska nebo Kratochvílova rozhledna. Cykloturisté mají navíc možnost odbočit z Labské stezky a díky cyklotrase č. 3102 dojet na úpatí hory Říp.

Dílčí úseky

Záluží - Dobříň

stavba: 2018 - 2019
etapa 3

Dobříň – Roudnice nad Labem

stavba: 2012 – 2014
etapa 2, úsek 2d

Lounky – Nučnice

stavba: 2016
etapa 3

Úsek Labské stezky Nučnice – Křešice – Třeboutice

Zajímavost

Labská stezka mezi obcemi Nučnice, Křešice a Třeboutice těsně kopíruje tok řeky Labe. Při jízdě po proudu řeky se nám otevírá krásné panorama Českého středohoří. Přímo na Labské stezce v obci Třeboutice se pak nachází jedinečný sportovní areál Wake&Fun. Tady je možné se občerstvit a také si vyzkoušet řadu vodní aktivit jako je wakeboarding, jetsurf, paddleboardy nebo si zahrát beach volejbal.

Dílčí úseky

Třeboutice, náves – Křešice, obec

stavba: 2019 – 2020
etapa 3

Křešice, obec – Nučnice, motorest

stavba: 2019 – 2020
etapa 3

Úsek Labské stezky Třeboutice – Litoměřice

Zajímavost

Královské město Litoměřice láká turisty na řadu památek a atraktivit. Oblíbenými cíli ve městě jsou vyhlídka Kalich, katedrála sv. Štěpána na Dómském náměstí nebo hrad s expozicí vinařství. Nedaleko Litoměřic je možné navštívit také pevnostní město Terezín.

Dílčí úseky

Třeboutice, náves – Třeboutice, jez

stavba: 2010 – 2011
etapa 1

Třeboutice, jez – Litoměřice, MVE

stavba: 2015
etapa 2, úsek 2f

Úsek Labské stezky Velké Žernoseky – Libochovany

Zajímavost

Labská stezka v této části vede údolím zvaným Porta Bohemica, neboli Brána do Čech. Krásný pohled na Portu Bohemicu je z řady vyhlídek. Na pravém břehu Labe, nedaleko Velkých Žernosek, je to např. vyhlídka Tři Kříže na vrcholku Kalvárie. V bezprostředním okolí Brány Čech se také nacházejí rozlehlé vinice, na kterých se pěstuje oblíbené žernosecké víno.

Dílčí úseky

Velké Žernoseky, lužní háj – Velké Žernoseky, přívoz

stavba: 2017
etapa 2, úsek 2e

Velké Žernoseky, přívoz – Libochovany, nádraží

stavba: 2012 – 2014
etapa 2, úsek 2c

Úsek Labské stezky Libochovany – Církvice

Zajímavost

Z Labské stezky je možné v Libochovanech sjet a po cyklotrase č. 3057 dojet ke zřícenině hradu Kamýk, na Plešivec nebo až na rozhlednu Varhošť. Tato cyklotrasa č. 3057 pokračuje i dále do Českého středohoří a dovede vás až do Ploskovic, kde můžete navštívit zámek s krásnou zahradou.

Dílčí úseky

Libochovany – Církvice

stavba: 2012 – 2014
etapa 2, úsek 2a

Úsek Labské stezky Valtířov – Velké Březno – Malé Březno

Zajímavost

Přímo na trase Labské stezky se nachází známý pivovar Velké Březno, kde je možné domluvit prohlídku s ochutnávkou piva Březňák. Ve Velkém Březně je také krásný zámek, který nabízí i prohlídkové okruhy. Obec je také křižovatkou cyklotras. Z Labské stezky je zde možné odbočit na cyklotrasu č. 3066, která vás přes kopce Českého středohoří dovede do obce Třebušín, kde je možné navštívit zříceninu hradu Kalich nebo pokračovat dále přes Ploskovice až do královského města Litoměřice.

Dílčí úseky

Valtířov, přejezd – Velké Březno, Tivoli

stavba: 2010 – 2011
etapa 1

Velké Březno, Tivoli – Malé Březno

stavba: 2010 – 2011
etapa 1

Úsek Labské stezky Malé Březno – Těchlovice

Zajímavost

V obci Malé Březno je možné odbočit a po silnici č. 260 dojet asi po pěti kilometrech do vesničky Zubrnice. Tato malebná víska je známá svým Muzeem v přírodě (skanzen) a také Zubrnickou museální železnicí. Ze Zubrnic je možné po silnici č. 260 pokračovat dále přes kopečky až do města Úštěk, které je Městskou památkovou rezervací a kde můžete vidět unikátní Ptačí domky, krásné historické centrum nebo se v letních měsících vykoupat v jezeře Chmelař.

Dílčí úseky

Malé Březno – Přerov

stavba: 2010 – 2011
etapa 1

Přerov – Těchlovice

stavba: 2012 – 2014
etapa 2, úsek 2b

Úsek Labské stezky Těchlovice – Jakuby

Zajímavost

V obci Těchlovice je možné odbočit z Labské stezky a dojet až pod zříceninu hradu Vrabinec. Na vrchol je možné dojít pouze pěšky. Na kole je možné pokračovat z Těchlovic přes místní části Přední Lhota a Babětín a vyšlápnout až na vrchol Buková hora, kde stojí stejnojmenný vysílač. Z nedaleké Humboldtovy vyhlídky je krásný rozhled.

Dílčí úseky

Těchlovice – Jakuby

stavba: 2012 – 2015
etapa 2, úsek 2b

Úsek Labské stezky Nebočady

Zajímavost

Kousek od Děčína se nachází Nebočadský luh, který je chráněný jako přírodní památka. Jedná se o poloostrov s pozůstatky lužního lesa. Je významným hnízdištěm a také zimovištěm ptáků. Hnízdí zde také ledňáček říční a zaznamenán je i výskyt bobra evropského.

Dílčí úseky

Nebočadský luh

stavba: 2012 – 2014
etapa 2, etapa 2b

Úsek Labské stezky Děčín, Křešice – Děčín, Staré město

Zajímavost

Město Děčín nabízí celou řadu turistických atraktivit. Je možné navštívit místní zámek s krásnou zahradou nebo vyzkoušet via ferratu. Pro rodiny s dětmi je pak ideálním cílem místní zoo. Nedaleko města Děčín se také nachází řada rozhleden a vyhlídkových míst. Jedná se např. o Sokolí vrch, Velký Chlum nebo Děčínský Sněžník. Právě na tuto kamennou rozhledu na stejnojmenné stolové hoře vás z Děčína dovede cyklotrasa č. 23.

Dílčí úseky

Děčín, Boletice – Děčín, Křešice

stavba: 2012 – 2014
etapa 2, úsek 2b

Děčín, Křešice – Děčín, Polabí

stavba: 2012 – 2014
etapa 2, úsek 2b

Labská stezka a její doplňková infrastruktura

Galerie videí

Další videa naleznete na našem YouTube kanálu