tips.jpg

NA KOLE ČESKO-SASKÝM POHRANIČÍM

Všechny tipy na výlety
NA KOLE ČESKO-SASKÝM POHRANIČÍM

Cyklovýlet na české i německé straně hranice je dlouhý cca 80 km a je plánován jako celodenní výlet. Výlet je možné zrealizovat v období, kdy jezdí cyklobus - jízdní řád níže.

Výlet zahájíme v krajském města Ústí nad Labem, kde ráno nasedáme do cyklobusu a necháme se vyvézt do obce Tisá. Odtud pokračujeme po cyklotrase č. 23 a u rozcestí na Ostrov se napojíme na trasu č. 3017. Kolem krásných skalních útvarů se dostaneme do vesničky Ostrov a překročíme státní hranici do Německa. Krajina je dále krásně skalnatá a cesta vede přes lesy po šotolině či asfaltu. Přes vesničky Ottomühle a Bielatal se dostaneme k pevnosti Königstein. Ještě před tím se ale můžete zastavit na hezké vyhlídce Spanghornaussicht, odkud je moc pěkný výhlet na pevnost. Vyhlídka je asi 200 m z trasy a cesta k ní vede po schodech. Zamčená kola nechte raději pod vyhlídkou. Dále následuje pěkný sjezd a v městečku Königstein se napojíte na německou část Labské stezky, která je nazývána Elberadweg. Na trase mezi Ostrovem a Königstein doporučujeme občas zkontrolovat mapu. Značení vedlejších cyklotras není v Německu na takové úrovni jako u nás :) 

Z Königsteinu se už držte Labe a asi po 25 km se dostanete zpět do ČR. Přes krásný Labský kaňon projedete Dolní Žleb do Děčína. Tady doporučujeme v letních měsících udělat zastávku a vykoupat se v Aquparku, který je téměř hned u Labské stezky. Z Děčína už je to asi jen 25 km přes Velké Březno s hezkým zámkem do Ústí nad Labem. 

 

Trasa: Ústí nad Labem - Tisá (cyklobusem) - Ostrov - Ottomühle - Bielatal - Königstein - Dolní Žleb - Děčín - Velké Březno - Ústí nad Labem 

Délka výletu: 79 km, Stoupání: 344 m, Klesání: 756 m

Přesná trasa na mapy.cz ZDE.

 

Doprava cyklobusem do Tisé

Cyklobus Dopravního podniku města Ústí nad Labem pod označení linky 21 jezdí v sezóně 2021 od 2.dubna do 31.října. A to vždy o víkendech a státních svátcích, v období letních prázdnin pak i každou středu. Jízdní řád cyklobusu v tabulce níže. Aktuální jízdní řád můžete zkontrolovat ZDE.

 

Zastávka

Odjezd

Divadlo

11:00

15:00

Chlumec      11:20   15:20

Nakléřov

11:30

15:30

Petrovice, rozc. Krásný Les

11:40

15:40

Tisá, Kulturní dům

11:50

15:50

Divadlo

12:20

16:20

 

Další možností jak se dopravit s kolem z Ústí nad Labem do Tisé je zelený linkový autobus Dopravy Ústeckého kraje s číslem 452. Ten má nosiče na kola. Jezdí denně a v období od 5.6. do 31.10.2021 přepraví nejvýše 6 kol na jednou. Jízdní řád této linky ZDE.

 

Tipy na občerstvení na trase:

 • Turistická chata Tisá
 • Hotel Ostrov
 • Gasthof Ottomühle
 • Dolní Grund - Dolní Žleb
 • Informační centrum Děčín
 • Kemp Děčín
 • Restaurace Šmak - Malé Březno
 • Restaurace Tivoli - Velké Březno
 • Zmrzlina z garáže - Svádov
 • KoloCafé - Ústí nad Labem
 • Pivovar Na Rychtě - Ústí nad Labem