tips.jpg

NA KOLE ČESKO-SASKÝM POHRANIČÍM

Všechny tipy na výlety
NA KOLE ČESKO-SASKÝM POHRANIČÍM

Cyklovýlet na české i německé straně hranice je dlouhý cca 80 km a je plánován jako celodenní výlet. Výlet je možné zrealizovat v období, kdy jezdí cyklobus - jízdní řád níže.

Výlet zahájíme v krajském města Ústí nad Labem, kde ráno nasedáme do cyklobusu a necháme se vyvézt do obce Tisá. Odtud pokračujeme po cyklotrase č. 23 a u rozcestí na Ostrov se napojíme na trasu č. 3017. Kolem krásných skalních útvarů se dostaneme do vesničky Ostrov a překročíme státní hranici do Německa. Krajina je dále krásně skalnatá a cesta vede přes lesy po šotolině či asfaltu. Přes vesničky Ottomühle a Bielatal se dostaneme k pevnosti Königstein. Ještě před tím se ale můžete zastavit na hezké vyhlídce Spanghornaussicht, odkud je moc pěkný výhlet na pevnost. Vyhlídka je asi 200 m z trasy a cesta k ní vede po schodech. Zamčená kola nechte raději pod vyhlídkou. Dále následuje pěkný sjezd a v městečku Königstein se napojíte na německou část Labské stezky, která je nazývána Elberadweg. Na trase mezi Ostrovem a Königstein doporučujeme občas zkontrolovat mapu. Značení vedlejších cyklotras není v Německu na takové úrovni jako u nás :)

Z Königsteinu se už držte Labe a asi po 25 km se dostanete zpět do ČR. Přes krásný Labský kaňon projedete Dolní Žleb do Děčína. Tady doporučujeme v letních měsících udělat zastávku a vykoupat se v Aquparku, který je téměř hned u Labské stezky. Z Děčína už je to asi jen 25 km přes Velké Březno s hezkým zámkem do Ústí nad Labem.

Trasa: Ústí nad Labem - Tisá (cyklobusem) - Ostrov - Ottomühle - Bielatal - Königstein - Dolní Žleb - Děčín - Velké Březno - Ústí nad Labem

Délka výletu: 79 km, Stoupání: 344 m, Klesání: 756 m

Přesná trasa na mapy.cz.

Doprava cyklobusem do Tisé

Cyklobus Dopravního podniku města Ústí nad Labem pod označení linky 21 jezdí v sezóně 2023 od 7.dubna do 29.října. A to vždy o víkendech a státních svátcích, v období letních prázdnin pak i každou středu. Jízdní řád cyklobusu v tabulce níže. Na tomto odkazu si můžete zkontrolovat aktuální jízdní řád.

Jízdní řád cyklobusu

Zastávka Odjezd
Divadlo 11.00 15.00
Chlumec 11.20 15.20
Nakléřov 11.30 15.30
Petrovice, rozc. Krásný Les 11.40 15.40
Tisá, Kulturní dům 11.50 15.50
Divadlo 12.20 16.20

Další možností jak se dopravit s kolem z Ústí nad Labem do Tisé je zelený linkový autobus Dopravy Ústeckého kraje s číslem 452. Ten má nosiče na kola. Jezdí denně a v období od 1.4. do 29.10 a přepraví nejvýše 6 kol na jednou. Jízdní řád této linky.

Tipy na občerstvení na trase

 • Turistická chata Tisá
 • Hotel Ostrov
 • Gasthof Ottomühle
 • Dolní Grund - Dolní Žleb
 • Informační centrum Děčín
 • Kemp Děčín
 • Restaurace Šmak - Malé Březno
 • Restaurace Tivoli - Velké Březno
 • Zmrzlina z garáže - Svádov
 • KoloCafé - Ústí nad Labem
 • Pivovar Na Rychtě - Ústí nad Labem